Akkuyu Ngs’de İnşaat Süratle Devam Ediyor

Selinx1

New member
Türkiye’nin birinci nükleer güç santrali olan Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesinin hayata geçirilmesine ait çalışmalar her zamanki süratiyle devam etmektedir. İnşaat ve montaj çalışmaları dört güç ünitesinin yanı sıra kıyı hidroteknik yapıları, güç dağıtım sistemleri, idari binalar, eğitim-uygulama merkezi ve nükleer güç santrali fizikî muhafaza tesisleri üzere ana ve yardımcı tesislerin tüm kısımlarında kesintisiz olarak sürmektedir.

Önemli inşaat ve montaj süreçleri takvime uygun biçimde gerçekleştirilmektedir. Ağustos ayında 1’inci güç ünitesinin türbin yoğuşturucusunun kurulumuna başlanmıştır. 14 Ağustos’ta ise 1’inci güç ünitesinin reaktör binasına reaktör bölmesinin en kıymetli düzeneklerinden biri olan kutup vinci kurulmuştur. Geçtiğimiz günlerde Akkuyu NGS alanında hava kanalları üretimi için yeni bir üretim atölyesi de hizmete girmiştir. 2’nci güç ünitesinin reaktör bölmesinde ise reaktör şaftının kaplamasının montajı için hazırlıklar devam etmektedir.

Bu ortada Akkuyu NGS’nin idare çalışanının eğitimine yönelik program da etkin olarak uygulanmaktadır. Programdan mezun olan beş Türk vatandaşı bu yıl “Reaktör İşletim Baş Uzmanı” konumu için teorik ve uygulamalı eğitim kurslarının tümünü muvaffakiyetle tamamlamış ve testlerin neticelerina göre yüksek seviyedeki bilgi ve maharetlerini kanıtlamışlardır. Türk uzmanlar, Akkuyu NGS’nin birinci güç ünitesi devreye alındıktan daha sonra reaktörün idaresinde Rus çalışma arkadaşları ile eşit olarak yer alacaklardır.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin toplu işten çıkarma yaptığı yahut çalışanlarına mecburî müsaade verdiği halinde medyada ve toplumsal ağlarda yayınlanan tezler ise gerçeği yansıtmamaktadır. Bu savlar, Akkuyu NGS projesini itibarsızlaştırmak maksadıyla anonim kaynaklar tarafınca ortaya atılmaktadır. Akkuyu NGS’nin yeni ana yüklenicisi TSM Güç ile inşaat ve montaj işleriyle ilgili mukaveleleri bir daha imzalayan şirket işçisi ve alt yükleniciler, Türkiye’nin birinci nükleer santrali için mesleksel nazaranvlerini yerine getirmeye ve inşaat projesinin hayata geçirilmesine katkıda bulunmaya devam etmektedir.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş., halka Akkuyu NGS projesinin ilerleyişi konusunda tertipli olarak şimdiki ve muteber bilgi vermeye devam edecektir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı