Konuttaki yardımcı çalışanlar, günlük 3.34 TL’ye sigortalı olabiliyor

Selinx1

New member
Konut hizmetlerinde 10 günden az çalışanı olanlara sigorta kolaylığı

Konut hizmetlerinde bir gün bile konut hizmeti çalışması olan bireylerin sigortalanmasının zarurî olduğunu belirten uzmanlar, meskeninde ayda 10 günden az müddet ile sigortalı çalıştıranların bu şahıslar için iş kazası ve meslek hastalığı primi ödemeleri gerektiğini söylemiş oldu. Uzmanlar, “Her bir gün için minimum fiyatın günlük meblağının 2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödenmesi gerekmektedir. Bu fiyat 1 Ocak 2022 tarihi itibariyle günlük 3.34 TL’dir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi İş Sıhhati ve güvenliği Anabilim Kısmı Lideri Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan ve Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi İş Sıhhati ve Güvenliği Kısmı İş Hukuku Tabibi Dr. Öğretim Üyesi İpek Kocagil Ersoy, mesken hizmetlerinde 10 günden az çalışanların sigortalılığına ait değerlendirmede bulundu.

Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan, 5510 sayılı Toplumsal Sigortalar ve Genel Sıhhat Sigortası Kanunu ek 9. Unsur ile 1 Nisan 2015 tarihi itibariyle konut hizmetlerinde çalışanların çalıştıkları gün sayısına nazaran farklı statüde sigortalanmasını zarurî kıldığını söylemiş oldu.

İş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi ödenmelidir

Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan, “Bir gün bile mesken hizmeti çalışması olan bireylerin sigortalanması zaruridir. Buna nazaran konut hizmetlerinde çalışanlar bir yahut birden çok patrona bağlı olarak çalışabilmekte ve çalıştıkları kişi yanında ay ortasında 10 günden az çalışma gün sayısı bulunması halinde bu çalışanlar için iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ödenmelidir. Çalıştıkları kişi yanında ayda 10 gün ve daha fazla çalışanlar ise tüm sigorta kolları üzerinden sigortalanacaktır.” dedi.

Mesken hizmetini, “ev içerisinde yaşayanlar tarafınca yapılabilecek işlerin dışarıdan bir kimse tarafınca yerine getirilmesi” olarak tanımlayan Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan, “Örneğin konutta yapılan paklık, ütü, yemek, çocuk bakımı, çamaşır üzere işler konut hizmeti olarak kabul edilmektedir.” diye konuştu.

Günlük 3.34 TL ödemeyle sigorta yaptırılabilir

Dr. Öğretim Üyesi Rüştü Uçan, “Evinde ayda 10 günden az müddet ile sigortalı çalıştıranlar, bu bireyler için çalıştırdıkları her bir gün için taban fiyatın günlük fiyatının 2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödeyecektir. Bu fiyat 1.1.2022 tarihi itibariyle günlük 3.34 TL’dir.” dedi.

Uzun vade emeklilik ve genel sıhhat sigortası primleri ödeyebilirler

Dr. Öğretim Üyesi İpek Kocagil Ersoy ise mesken hizmetlerinde bir kimse yanında ayda 10 günden az çalışanlar için uzun vadeli sigorta kolları ve genel sıhhat sigortası için prim ödenmediğinden bu sigortalıların genel sıhhat sigortası ve malullük, yaşlılık (emeklilik) ve mevt sigortalarından yararlanamadıklarını söylemiş oldu. Dr. Öğretim Üyesi İpek Kocagil Ersoy, “Ancak bu sigortalılar isterlerse takip eden ayın sonuna kadar uzun vade (emeklilik) ve genel sıhhat sigortası primi ödeyebilirler. Prim ödemeyenlerin sıhhat sigortasından yararlanması eski statüleri üzerinden devam etmektedir.” dedi.

Mesken hizmetlerinde 10 günden az çalışanların kuruma bildirilmesi nasıl olur?

Dr. Öğretim Üyesi İpek Kocagil Ersoy, mesken hizmetlerinde 10 günden az çalışanların kuruma bildirilmesine ait yapılacak süreçler konusunda da şu ayrıntıları verdi:

“Evinde bu şahısları çalıştıranlar, ‘Ev Hizmetlerinde 10 Günden Az Çalıştırılacaklara Ait Form” ile SGK’ya müracaat ederek sigortalı bildirimini yapabilirler.

Ayrıyeten, konut hizmetlerinde ayda 10 günden az müddet ile sigortalı çalıştıranlar “www.turkiye.gov.tr” uygulaması aracılığıyla da sigortalı bildiriminde bulunabilirler.

Konut hizmetlerinde 10 günden az çalışanların bildirimlerinin ve prim tahsilatlarının kolay yapılabilmesi için cep telefonu kısa ileti servisi (SMS) aracılığı ile de süreç yapılabilmektedir.

SMS uygulamasının, mesken hizmetlerinde birebir patron yanında ayda 10 günden az çalışanlar için evvela sigortalı çalıştıracak kişinin bir kereye mahsus SMS ile kendi TC numarasını yazıp “5510” kısa ileti servisine kendini “çalıştıran” olarak kaydettirmesi gerekmektedir.

çabucak sonrasında çalıştıracağı kişinin TC numarası ve ayın hangi gününde çalıştıracağı bilgisini “5510” kısa ileti servisine göndererek sigortalı için tescil kaydı oluşturulması yoluyla yapılacaktır. Sigortalı çalışan bildirimi çalışanın çalışmaya başladığı ayın sonuna kadar yapılabilir.

Ayda 10 günden az çalışanların ayın farklı çalışma günleri için ayın hangi gününde çalıştırılacağı bilgisi “5510” kısa bildiri servisine her bir gün için başka SMS gönderilerek yapılacaktır. Örneğin ayın 5inde konut hizmeti için gelen çalışan, TC kimlik numarası ile bir arada 5 yazılarak SGK’ya SMS yoluyla bildirilecektir. Bu bildirimlerde her gün için Taşınabilir Ödeme yoluyla 3.34 TL tahsil edilecektir.

Kullanılacak cep telefonu çizgisinin taşınabilir ödemeye açık olması gerekmektedir.

“www.turkiye.gov.tr” uygulaması ve Kısa İleti Servisi (SMS) ile müracaat edilmesi halinde her bir çalışma (gün ve kişi) için ayrıyeten süreç yapılması gerekmektedir.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı