KOTON, Suya Hürmet Projesi ve Sürdürülebilirlik anlayışıyla dünyanın geleceğine bedel katıyor

Selinx1

New member
Moda ve hazır giysi dalının öncü kuruluşu Koton, Yaşama Hürmet manifestosu doğrultusunda, BM Sürdürülebilir Kalkınma Emelleri rehberliğinde, sürdürülebilirlik çalışmalarına devam ediyor. Dünyanın ortasında bulunduğu meselelerin tahliline katkı sunma anlayışıyla “Suya Saygı” ismini verdiği koleksiyonu 8 Haziran Dünya Okyanus Günü’nde tanıtan marka, bu koleksiyon ile 90 bin adet pet şişenin geri dönüştürülmesini ve 28 milyon litre suyun tasarruf edilmesini sağladı. Koton’un 33. yılına özel olarak Şahika Ercümen’in 33 metreye dalış yaptığı lansman, 8 Haziran Dünya Okyanus Günü’nde su altı canlılarının çığlıklarının sesi oldu ve su’yun dünyamız için kıymetine dikkat çekti.

Better Cotton Initiative (BCI) üyeliğini Türkiye’den birinci marka olarak açıklayan Koton, daha uygun bir dünya maksadına katkıda bulunmak üzere Suya Hürmet projesini, Dünya Hür Dalış Rekortmeni Ulusal Atlet ve UNDP Türkiye’nin Sudaki Ömür Savunucusu Şahika Ercümen ile birlikte hayata geçiriyor.

Şahika Ercümen’le Suya Hürmet projesi kapsamında bir koleksiyon hazırlayan Koton, her birini “suya saygı” anlayışıyla tasarlayarak ürettiği eserleriyle suyun her damlasını müdafaayı hedefleyerek çevreci üretim teknikleri kullanıyor. Büsbütün tabiat dostu gereç ve üretim teknikleri kullanılan Suya Hürmet koleksiyonu ile 45 ton daha az karbon salınımı gerçekleşti, 28 milyon litre su tasarrufu elde edildi ve 90 bin adet pet şişe geri dönüştürüldü.

Dünyanın geldiği noktada iş dünyasında sürdürülebilirlik bakış açısının bir tercih değil, bir mecburilik olduğunu belirten Koton İdare Heyeti Üyesi ve Sürdürülebilirlik Komitesi Lideri Gülden Yılmaz, Koton olarak sürdürülebilirliği markanın varoluşuna mana katan bir ana çerçeve olarak kabul ettiklerini tabir etti. Yılmaz, “Yaşama Hürmet Manifestomuz ile dünyaya, topluma, beşere ve işe hürmet temeliyle sürdürülebilirlik yolculuğumuzdaki gelişim aşamalarımızı tüm paydaşlarımızla paylaşmayı taahhüt ediyoruz. Yeni periyoda Better Cotton Initiative üyeliği ile girmemiz ise bu yoldaki kararlılığımızın kıymetli bir göstergesidir” dedi.

Proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmaların Koton’un daha uygun bir dünya için adımları olduğunun altını çizen Yılmaz, “Pamuğun kalitesinin yanı sıra üretim süreçlerinde; etrafa, çalışana ve beşere saygıyı garanti altına alan BCI, sürdürülebilir tarım unsurlarının uygulanmasına global ölçekte takviye veriyor. Dünya çapında milyonlarca çiftçinin daha sağlıklı şartlarda pamuk üretmesini sağlıyor. Çiftçilere, suyun verimli kullanılması ve toprağın sıhhatinin korunması hususlarında nizamlı eğitimler veriyor. Eğitimlerin yanı sıra kontrolleriyle de üretim süreçlerinin tüm çalışanlar için; adil, istikrarlı ve kapsayıcı bir biçimde gerçekleştiğini denetim ediyor.

Koton olarak, BCI üyeliğimizin birinci yılı tamamlandığında, (Kasım 2021) tüm pamuk içeren eserlerimizin yüzde 10’unu ve beş sene ortasında pamuk içeren eserlerimizin yüzde 60’ını BCI standartlarına uygun olarak tedarik etmeyi hedefliyoruz. BCI ile bu iş birliğimiz, 5 yılda yaklaşık 8 milyon m3 su tasarrufu sağlayacak. Bu ölçüsü gözünüzde canlandırmak için yaklaşık 25 bin hanenin ortalama 1 yıllık su tüketimine denk geldiğini söyleyebilirim. Yılda 60 milyon adet üretim yapan bir marka olarak, bu eser kümemizdeki her artışın büyük fark yarattığının farkındayız” dedi.

Elma kabuğundan deri, pet şişeden kumaş

Koton İdare Konseyi Üyesi Gülden Yılmaz Suya Hürmet koleksiyonu için dünyanın hoşluklarından ilham aldıklarını belirtirken, şunları ekledi: “82 kesimlik büsbütün sürdürülebilir eserlerden oluşan Suya Hürmet koleksiyonumuzu hazırlarken denizden, deniz altı hayatından, tabiattan ve topraktan ilham aldık. Bunu hem renklere birebir vakitte desenlere yansıttık. Koleksiyonumuzun ilham kaynağı yalnızca bu saydıklarım ve Yaşama Hürmet vizyonumuz değildi. Genç, sportif, aktivist ve hoş bir bayan olan Şahika Ercümen, onun rekorları ve bilhassa UNDP Sudaki Ömür Savunucusu rolü koleksiyonumuzun en değerli ilham kaynağı oldu.”

Yılmaz, “Koleksiyonda; organik pamuk, BCI sertifikalı pamuk ve geri dönüştürülmüş kumaşlar kullandık. Bunların yanı sıra ayrıyeten yüzde 50 su tüketimiyle sertifikalı Lenzing Ecovero Viscose kumaş da bu koleksiyonumuzda yerini aldı. Eserlerin dikiş ipliklerini ve öbür aksesuarlarını da doğal ve tabiat dostu eserlerden seçtik. Elma kabuğundan elde edilen deri görünümlü bir kumaşı da kullandığımız çantalar koleksiyonumuzdaki yenilikçi eserlerden bir başkası. 82 modüllük koleksiyonun 19 kesimi mayo kümesinden oluşuyor.” dedi.

Koton, BCI (Better Cotton Initiative) Üyesi birinci Türk markası

Dünya çapında milyonlarca çiftçinin daha sağlıklı şartlarda pamuk üretmesini sağlamak için oluşturulmuş, kar emeli gütmeyen bir program olan Better Cotton Initiative (BCI) üyesi birinci Türk markası olan Koton, bu üyelikle, pamuk üretiminde sürdürülebilir tarım unsurlarının uygulanmasına takviye veriyor.

‘Better Cotton’ yalnızca pamuğun kalite sürecinin değil bununla birlikte üretiminin de etrafa, çalışana ve beşere saygılı bir biçimde yürütülmesine imkan sağlayan bir sureci tabir ediyor.

BCI, pamuk üretimi yapan milyonlarca çiftçiye, hem kendi üretim süreçlerinde verimlilik sağlamak, hem daha az su ve daha az ziyanlı kimyasal kullanarak gezegenimizi korumak konusunda rehberlik ediyor. BCI tarafınca verilen eğitimler, sürdürülebilir pamuk üretim formları, suyun verimli kullanılması, toprağın sıhhati ve doğal yapısını korumak, üretim süreçlerinde adil, istikrarlı ve kapsayıcı bir işleyiş kazandırmak üzere epeyce boyutlu bir yarar döngüsü yaratmayı hedefliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı