Lewis Hamilton, yeni dönem için soruşturma sonucunı bekliyor

Deniz

Member
Formula 1’de 2021 dönemin son yarış Abu Dhabi Grand Prix’sinin yankıları sürüyor. 2021 şampiyonunun aşikâr olduğu yarışın son tiplerindeki kazanın akabinde Max Verstappen, Lewis Hamilton‘ı geçerek yarışı birinci sırada tamamlamış ve şampiyonluğunu ilan etmişti. Fakat son cinslerde yaşanan olaylara ait FIA’nın aldığı kararlar tartışılmış ve mevzunun inceleneceği belirtilmişti.

BBC’de yer alan haberde, Lewis Hamilton’ın soruşturma kararınu görmeden Formula 1’e dönmek istemediği söz edildi. Ayrıyeten İngiliz pilotun FIA’ya karşı inancını kaybettiği vurgulandı. Mercedes ekip işvereni Toto Wolff, Lewis Hamilton’ın durumuna ait yaptığı açıklamada, şampiyon pilotun Formula 1’den uzaklaştığını tabir etmişti.

2009 yılında Memleketler arası Araba Federasyonu (FIA) başkanlığına seçilen ve nazaranvini 2021’e kadar sürdüren Jean Todt‘un yerine geçen aylarda bakılırsave gelen Mohammed Ben Sulayem, FIA’daki seçimin akabinde Lewis Hamilton’la görüştüğünü söylemişti. Sulayem yaptığı açıklamada, “Şu anda karşılık verebilecek durumda olduğunu sanmıyorum. Onu suçlamıyorum ve durumunu anlıyorum.” tabirlerini kullanmıştı.

Ne olmuştu?

Formula 1’de 2021 dönemin son yarışı Abu Dhabi Grand Prix’sinin 54. tipinde Williams pilotu Nicholas Latifi kaza yapmıştı. Latifi’nin aracının pistten çıkartılması ve araçtan dökülen modüllerin temizlenmesi için güvenlik aracının piste gireceği belirtilirken, güvenlik aracının akabinde atılan cins esnasında Red Bull, Max Verstappen’i pite çağırarak yumuşak lastiği takmıştı.

FIA, çeşit kaybı yaşayan pilotların cinslerini geri almayacağını açıklamış, daha sonrasında yapılan açıklamada Lewis Hamilton ve Max Verstappen’in içindeki beş pilotun tiplerini geri alabileceğini açıklandı. Daniel Ricciardo, Lance Stroll ve Mick Schumacher ise çeşit kaybını telafi edemeyeceği söz edilmişti. Yarışın son cinste yeniden başlamasıyla birlikte Max Verstappen, Lewis Hamilton’ı lastik avantajıyla geçmeyi başardı ve mesleğinin birinci dünya şampiyonluğunu elde etti. Yarışın akabinde Mercedes, yarışla ilgili kararlarda yanılgı olduğunu belirterek FIA kararlarını protesto ettiklerini açıklamıştı.