Oyuncu Uğur Arda Aydın’a tacizden mahpus cezası

Bilgin

Global Mod
Global Mod
İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanık Uğur Arda Aydın ile müştekiler Mana Alkoy ve Nazife Aksoy katıldı. Tarafların avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Temel hakkında beyanda bulunan müşteki Mana Alkoy, hala kent tiyatrolarında çalıştığını belirterek, “Büyük bir baskı altında bulunuyorum. Uzun müddet işimi kaybetme endişesiyle şikayette bulunmadım. Ayrıyeten babamı kanserden kaybettim. Şikayetim niçiniyle açılan davanın zamanaşımından düşürülmesini istemiyorum.” diye konuştu.

Müşteki Nazife Aksoy, birfazlaca külfetine karşın duruşmalara katıldığını lisana getirerek, “hiç bir bayan bu düşünceleri göze alarak bu biçimde ağır bir şey için buraya gelmek istemez. Bizim de ailemiz var. Ne yaşadığımı ben biliyorum ve bu hiç kolay değil. Bana bunu yaşatan da ne yaşattığını hayli düzgün biliyor. Sanığın cezalandırılmasını istiyorum.” tabirlerini kullandı.

Sanık Uğur Ayda Aydın ise hakkındaki suçlama niçiniyle mahkeme huzurunda savunma yapmaktan utandığını söyleyerek, “Müşteki Alkoy, bu olaydan daha sonra ailemle tıpkı ünitede çalışmış, onlarla görüşmeye devam etmiştir. Bu hareketini nasıl açıklıyor? Madem sav ettiği biçimde bir olay olmuş, bununla ilgili bir hayli yetkili ünite varken niye bunların hiç birine bildirimde bulunmamış? Bunun temel niçini şudur: 2019 yılında genel sanat direktörü olarak benim adım geçti. Sanat direktörü olsaydım müşteki Alkoy işini kaybedeceğini düşündü. Bu yüzden bu biçimde bir suçlamada bulundu.” dedi.

Müşteki Aksoy ile şikayetçi olduğu hadiseden daha sonra bir hayli oyunda bir arada oynadıklarını savunan Aydın, “Aksoy, oyuna gelmediği için tutulan raporları etkisiz hale getirmek gayesiyle hakkımda bu şikayeti yapmıştı. Bir oyuna gelmemenin kurumdaki yaptırımı tiyatrodan atılmaktır. 20 yıldır tiyatrodayım, sayısız oyunda oynadım, direktörlük yaptım. Şimdiye kadar hiç kimseye isteği haricinde dokunmuşluğum yok. Beraatimi istiyorum.” biçiminde konuştu.

Davayı karara bağlayan mahkeme, Aydın’ı müşteki Nazife Aksoy’a karşı “cinsel saldırı” cürmünden evvel 3 yıl mahpus cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanığın yargılama süresindeki davranışları ve fail üstündeki tesirlerini dikkate alarak cezayı 2 yıl 6 aya indirdi.

Mahkeme, Mana Alkoy’un şikayetinin mühletinden daha sonra yapılmış olması niçiniyle sanığın bu müştekiye yönelik “cinsel saldırı” davasının düşürülmesine hükmetti.

– Müştekiler sonucu sevinçle karşıladı

Karar daha sonrası duruşma salonundan süratle çıkan sanık Aydın, kendisini görüntüleyen bir bayan gazeteciye tekme ve omuz atarak adliyeden ayrıldı.

Müşteki bayanlar ise karar daha sonrası çığlık atarak sevinç gözyaşları döktü. Müştekiler birbirlerine sarılırken, Nazife Aksoy duruşma salonu haricinde kendisini takviye için bekleyen eşi oyuncu Bekir Aksoy’a sarılıp ağladı.

Duruşma daha sonrası kendilerine dayanak vermek için gelen bayanlar ve avukatlarıyla adliye önünde açıklama yapan Alkoy ve Aksoy, memnun olduklarını lisana getirdi.

Konuşurken sesi titreyen Mana Alkoy, kendisinin 2012’de sanık tarafınca tacize uğradığını belirterek, 2019’da da Nazife Aksoy’un olayını öğrenince, yalnız olmadığını gördüğünü, sanığın fütursuzca, korkusuzca iş yerinde taciz hareketlerine devam ettiğini anladığını söylemiş oldu.

Diğer bayanların da tacize uğramaması için Nazife Aksoy’dan güç alarak şikayetçi olmaya karar verdiğini lisana getiren Alkoy, “Çünkü artık biliyordum ki şikayetçi şayet olmazsak sanık Uğur Arda Aydın ‘Nasılsa bana hiç bir şey olmuyor’ diyerek tacizlerine devam edecekti. Bundan daha sonraki süreçte 107 yıllık saygın bir tiyatro kurumu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatrolarının, kurumun ismini lekeleyen bu kişi hakkında gerekli adımları atacağına inancım tamdır.” tabirlerini kullandı.

– İBB Liderine seslendi

Oyunculuk mesleğinden 2 yıldır uzak olduğunu söyleyen Nazife Aksoy, çalıştığı kurumun sanığa sahip çıktığını, kendileri kabus görürken sanığın tek kişilik bir oyunla İstanbul Büyük Kent Belediyesi Kent tiyatroları tarafınca ödüllendirilmesini “oldukça kişilik bir tiyatro ayıbı” olarak kıymetlendirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lideri, yöneticileri ve İBB Kent Tiyatroları Genel Sanat Direktörünün kendi bünyelerinde yaşanan yüz kızartıcı bir hareket ve davanın uyandırdığı infiale karşı sessiz kaldıklarını belirten Aksoy, kendilerine dayanak beklemediklerini söylemiş oldu.

Aksoy, öbür çalışanların da mağdur olmaması için olayı duyurduklarını lisana getirdi.

Nazife Aksoy’un oyuncu eşi Bekir Aksoy da, “Ben bu iki gururlu hanımın yanındayım, her vakit da olacağım. İnşallah çoğalacaklar ve inşallah bu ayrık otları ortamızdan ayrılacaklar.” sözlerini kullandı.