RTÜK Lideri Şahin: İhtilal niteliğinde bir kanun

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Uluslararası Vuslat Platformunca Balıkesir’in Edremit ilçesinde bir otelde Büyükşehir Belediyesinin mesken sahipliğinde düzenlenen “Ufuktaki Yeni Türkiye: 2053’e Gerçek Türkiye’nin Stratejik Adımları” başlıklı konferanslar dizisi sürüyor.

Şahin, “İletişim Alanında Dijital Teknoloji kullanmasının Ortaya Çıkardığı İmkanlar ve Riskler Bağlamında Dezenformasyonla Uğraş Yasası ve Önemi” başlıklı konuşmasında, RTÜK’ün sorumluluğundaki konularda çağın fazlaca ilerisinde düzenlemelerin hayata geçirildiğini söylemiş oldu.

Bu sayede 20-30 yıl hiç bir müdahalede bulunmadan dijitalleşmeyi ve dijital yayınların denetimi, kontrolü ve düzenlemesini yapabilecek durumda oldukları belirten Şahin, şu biçimde devam etti:

“Çocuklarımız, medya okuryazarlığı eğitimiyle farkındalığa sahiptir. Bu çocuklar, akıl bilgi süzgecini faal fiyatlar. Dijital medyadaki şiddet ögelerini, nefret telaffuzlarını basitçe fark edebilirler. Kendi dijital medya bağlantılarını iletme ve paylaşma yeteneğini güçlendirirler. Dijital medya iletilerine yönelik eleştirel bir bakış açısı kazanırlar. Çok değerli. Bütün iletileri kabul etmemesi gerektiğini öğreniyor. Dijital medya okuryazarlığı siber zorbalığa karşı ki hayli değerli faal müdafaa sağlamaktadır. bununla birlikte da dijital medya okuryazarlığı yanlışsız bilgiye ulaşma, tahlil etme, kıymetlendirme ve bağlantıya geçmeye kabiliyeti elde ederler.”

Şahin, gençlerin haber alma aracı olarak toplumsal medyayı gördüğünü vurguladı.

Gençlerin bu mecralarda palavra haberlerin de olduğunu bildiklerini anlatan Şahin, “Dünyada yapılan bir araştırmaya bakılırsa 2020 yılında palavra haberin internet medyasında toplumsal medyada deveran suratı, olağan habere nazaran 6 kat daha fazla. Ben 60 kat daha fazla olduğunu düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

DEZENFORMASYONLA UĞRAŞ DÜZENLEMESİ

Sosyal medyaya hayli dikkat edilmesi gerektiğine işaret eden Şahin, şöyleki konuştu:

“Yüce Meclisimize fazlaca teşekkür ediyorum. Çok hoş ihtilal niteliğinde bir kanun çıkardı. Dezenformasyon ve palavra haber kanunu sahiden ihtilal niteliğinde. Ben burada tarafım, tahminen daha katı kuralların olması gerekiyordu fakat nihayetinde bu da kâfi. Katiyetle ve katiyetle dünyada bizi bir adım daha öne geçiren, dezenformasyon konusunda, palavra haber konusunda, nefret söylemi konusunda bir adım öne geçiren bir kanun yapıldı. Naçizane tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum. Zira biz de birebir şeyi yaşıyorduk. Kurumsal olarak, şahsi olarak tıpkı şeyi yaşıyorduk.”

Şahin, toplumsal medyada palavra habere, nefrete başvurmadan, nefret telaffuzlarını yaygınlaştırmadan, birine küfretmeden, birine hakaret etmeden fikirlerini özgürce söylemek isteyenlerin, dezenformasyon ve palavra haber kanunuyla hiç bir işinin olmayacağına dikkati çekti.

Yasanın devreye gireceği noktaya değinen Şahin, şunları kaydetti:

“Bu palavra haberi artırarak kendinizce bir şey yapmak istiyorsanız bu biçimde dezenformasyon ve palavra haber kanunu sizin ensenizde. Artık bunu eleştiriyorlar. Efendim, ‘Haber yaptı diye özgürlükler kısıtlanabilir mi?’ aslına bakarsanız Basın Kanunu’nda palavra haberin bir karşılığı var. ‘Bu internet medyası üzerinde yapılırsa ne olur?’ diye karşılığı oldu. Bu kadar sıradan. Olağanda bir şahsa yüzüne karşı söyleyemediğiniz şeyleri nasıl internet ortamında yahut basın ortamında söyleyebilirsiniz ki?”

RTÜK Lideri Şahin’e konuşmasının akabinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Küçükkaptan tarafınca ikram takdiminde bulunuldu.