Savaşın ABD Açık’ta tesirleri: Ukraynalı tenisçi, Belaruslu rakibinin elini sıkmayı reddetti

Deniz

Member
ABD Açık’ta yarışan Ukraynalı tenisçi Marta Kostyuk, “doğru olmayacağını” söyleyerek Belaruslu tenisçi Victoria Azarenka’nın elini sıkmayı reddetti.

BBC’de yer alan habere bakılırsa, ABD Açık’ta Belaruslu tenisçiye kaybeden Ukraynalı Kostyuk, el sıkmadı. Kostyuk, Azarenka’ya bildiri yazarak klâsik el sıkışı yapmayacağını önden belirttiğini söylemiş oldu.

Belarus, Ukrayna’nın işgalinde Rusya’nın kritik müttefiklerinden olmuştu.

Kostyuk, el sıkmamasıyla ilgili açıklamasında “Herkes bununla ilgili üstün diplomatik davranmaya çalışıyor. Benim milletim her gün öldürülüyor” dedi.

Eski dünya bir numarası Azarenka, Kostyuk’un ikinci çeşit maçtan daha sonra elini sıkmamasına şaşırmadığını belirterek “Bundan büyük bir sorun çıkarmanın kıymetli olduğunu düşünmüyorum. Ben her vakit rakiplerimle el sıkışırım” dedi.

Kostyuk, nisan ayında Rus ve Belaruslu sportmenlerin açık bir biçimde savaşa karşı durmamaları durumunda turnuvalardan elenmesini desteklemişti.

Belaruslu tenisçi Azarenka’nın Belarus Devlet Lideri Aleksandr Lukaşanko ile yakın bir ilgisi olduğu biliniyor.