DHL Supply Chain Türkiye, Sıhhat Kesiminde Nakliye Standartlarını Üste Taşıyor

Selinx1

New member
  • DHL Supply Chain Türkiye, stratejik planlamaları kapsamında Türkiye’deki ısı denetimli ilaç dağıtım tahlili “Aktif Dağıtım” uygulamasını devreye aldı.
  • Uygulama, ekstra ambalaj kullanmasının önlenmesiyle karbon ayak izini 38 oranında azaltıyor.
  • Aktif dağıtım modeli uygulamasıyla DHL müşterilerine epey büyük oranda maliyet tasarrufu sağlıyor.
Tedarik zinciri ve lojistik hizmetleri şirketi DHL Supply Chain (DSC) Türkiye, depolama ve nakliye alanında geliştirdiği tahlillerle dal standartlarını belirlemeye devam ediyor. DSC Türkiye, soğuk zincir dağıtım tahlilini devreye alırken, eseri özel ambalajlarda paketlemek yerine ısı denetimli araçlarla sevk ediyor ve bu biçimdece karbon emisyonunu da düşürüyor.

“Aktif Dağıtım” ile Isı Denetimli Dağıtım

DSC, “Aktif Dağıtım” projesiyle, İstanbul’da yapılan pilot uygulamanın akabinde, pasif soğuk zincir dağıtımından faal soğuk zincir dağıtımına geçişi müşterileri için tüm Türkiye’de hizmet verebilecek düzeye ulaştırdı. Uygulama kapsamında frigorifik kamyonlar, eser sıcaklığının online görülebilmesi için özelleştirdi. Kamyon kabinine monte edilmiş özel bir ekran, şoförün nakliye sırasında sıcaklığı izlemesini sağlamanın yanında, bu iş özelinde yatırımı yapılan kasaların içerisindeki sıcaklığı ve pozisyonun ise web üzerinden uzaktan takibi de sağlanıyor.

Müşteri gereksinim idaresinde dünya başkanları içinde yer alan DSC, pasif soğuk zincir dağıtımından etkin soğuk zincir dağıtımına geçişle birlikte tedarik zinciri maliyetlerini düşürmeyi, süreçleri kolaylaştırmayı ve mevzuata ahengi sıradanleştirerek süreç idaresinde büyük bir müspet tesir yaratıyor.

Karbon Ayak İzini 38 Oranında Azaltan Uygulama

Sürdürülebilirlik alanında dünya çapında ses getiren adımlar atan şirket; strafor ve soğuk paketler de dahil olmak üzere ambalaj için sarf gereçleri satın alma gereksinimini ortadan kaldırarak karbon ayak izini yüzde 38 oranında azaltmayı başardı. Paketleme süreçlerinin ve sarf gereçlerinin depolanması için dondurucuların koruma edilmesi gereksiniminin ortadan kaldırılması yardımıyla ise ek verimlilikler sağlandı.

Proje hakkında açıklama yapan DSC Türkiye Nakliye Yöneticisi Utku Uysal; “geliştirdiğimiz bu yeni uygulaması yardımıyla, eser sıcaklıklarına dijital olarak daima görünürlük sağlayarak, uyumluluğu da sıradanleştirdik ve düzenlemelerin ötesinde faal soğuk zincir dağıtımına geçiş yaparak şirket özelinde daldaki başkan pozisyonumuzu güçlendirdik. Bu uygulamanın devreye alınmasıyla birlikte, GDP’ye tam uyumlu dağıtım networkü oluşturmak ismine da epeyce kıymetli bir adım atmış olduk” formunda konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı