Kordsa, Türkiye’ye 22 Milyon USD Kıymetinde Yatırım sonucu Aldı

Selinx1

New member
Sürdürülebilir büyüme odaklı yatırımlarına devam eden Kordsa, artan müşteri talepleri doğrultusunda tekkord terbiye üretiminde ek çizgi ile kapasitesini artıracak. Şirket ayrıyeten inşaat güçlendirme inşaat pazarındaki gücünü arttırmak ve büyüme amaçlarını gerçekleştirmek emeliyle Türkiye’deki polipropilen monofilament fiber donatı çizgisi için de ek yatırım sonucu aldı.

Lastik, kompozit ve inşaat güçlendirme başkanı Kordsa, 12 milyon USD bedelinde iki yeni yatırımla istikrarlı büyümesini sürdürüyor. 7 milyon USD yatırımıyla yüksek performans lastiklerinde kullanılan tekkord terbiye üretiminde ek çizgi ile kapasitesini artıracak şirket, bununla birlikte inşaat güçlendirme iş alanında faaliyet gösteren markası Kratos’un polipropilen monofilament fiber sentetik donatı üretimi için 5 milyon USD ek yatırım yapacak. Kordsa yılın ikinci çeyreğinde başlatılan polyester iplik üretim sınırı yatırımı ile bir arada toplam 22 milyon dolarlık yatırım ile ülke iktisadına katkı sağlıyor.

7 milyon USD’lik yatırımla Kordsa pazar hissesini arttırmayı hedefliyor

2022 yılının üçüncü çeyreğinde Türkiye’de başlayan Tekkord (Single End Cord – SEC) Terbiye Sınırı Genişleme projesi kapsamında Kordsa’nın yatırım sonucu aldığı 2. tekkord terbiye ünitesi, otomotiv sanayisinin yenilikçi hammadde gereksinimine cevap verilmesinde değerli bir rol oynayacak.Tekkord eseri için özel kalitede iplik üreten Kordsa’nın bu yatırımının, 2024 yılının birinci çeyreğinde devreye alınması öngörülüyor.

Kordsa, inşaat güçlendirme kesimindeki büyüme stratejilerine devam ediyor

Kordsa’nın İzmit’teki fabrikasında inşaat güçlendirme alanında devreye aldığı polipropilen monofilament sentetik fiber donatı çizgisi 2018’den itibaren aralıksız üretimine devam ediyor. Şirket, inşaat güçlendirme dalındaki büyüme stratejilerine paralel olarak, Türkiye pazar liderliğini devam ettirmek ve ihracat pazarlarındaki fırsatları kıymetlendirmek emeliyle üretim kapasitesini iki katına çıkaracak 5 milyon dolarlık yeni çizgi yatırımı sonucunı verdi. Kordsa’nın İzmit tesislerinde yapacağı bu yatırımı 2024 yılının birinci çeyreğinde devreye alması planlanıyor.

Kordsa, yeni polyester yatırımı ile üretimine güç katıyor

hem de Kordsa, yılın ikinci çeyreğinde İzmit üretim tesisine 7000 ton polyester iplik yatırımı sonucu almıştı. Toplam 9,8 milyon USD olarak planlanan yatırım daha sonrası Şirket, yeni çizgi yatırımıyla birlikte yeni jenerasyon polyester iplik eserleri üretimini daha kuvvetli bir pozisyona taşıyacak. Sınırın 2024 yılının üçüncü çeyreğinde devreye girmesi planlanıyor.

Kordsa CEO’su İbrahim Özgür Yıldırım,“İleri gereç şirketi olarak Kordsa, lastik güçlendirme kesiminde polimer ve iplik üretim, büküm,dokuma ve terbiye üretim etaplarının her birindeki üstün teknolojisi, global ayak izi ve geniş eser portföyü ile pazarın en kıymetli oyuncuları içinde yer alıyor.

Aynı biçimde inşaat güçlendirme bölümündeki büyüme stratejilerimize paralel olarak, Türkiye ve Dünyada pazar liderliğimizi devam ettirmek ve ihracat pazarlarındaki fırsatları pahalandırmak için yatırımlarımıza devam ediyoruz.

Ana maksadımız müşterilerimiz için “değer yaratarak” büyümek. Bu sebeple yüksek performanslı, katma pahalı eserler üzerinde çalışıyoruz. hayatın her alanını güçlendirme vizyonumuz doğrultusunda ülke iktisadına katkı sunan yatırımlarla, sürdürülebilir büyümemize devam edeceğiz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı