Şişli’de bayan teşebbüsçüler ‘Ticaretin Kadınları’ ile yeni pazarlara erişecek

Selinx1

New member
KAGİDER ve Şişli Belediyesi bayan girişimcilerin desteklenmesi için güç birliği yaptı. ‘Ticaretin Kadınları’ çevrimiçi platformunun güçlendirilmesini hedefleyen iş birliğiyle, kamu ve özel bölümün mal ve hizmet satın alımları için Şişli bölgesindeki bayan girişimcilerin erişilebilir olmasını sağlamak amaçlanıyor.

Türkiye Bayan Teşebbüsçüler Derneği (KAGİDER) ve Şişli Belediyesi, Şişli bölgesindeki bayan girişimcilerin ‘Ticaretin Kadınları’ çevrimiçi platformu ile desteklenmesi için iş birliğine imza attı.

Bayan girişimcilerin yeni pazarlara ve bilgiye erişimini, yanı sıra özel dal ve kamunun satın almalarını bayan girişimcilerden yapmasını desteklemek üzere kurulan ‘Ticaretin Kadınları’ çevrimiçi platformunun güçlendirilmesini hedefleyen iş birliğiyle, kamu ve özel bölümün mal ve hizmet satın alımları için Şişli bölgesindeki bayan girişimcilerin erişilebilir olmasını sağlamak amaçlanıyor.

Proje, Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin ve KAGİDER Lideri Emine Erdem’in konut sahipliğinde 10 Haziran Perşembe günü Şişli Belediyesi’nde düzenlenen toplantı ile kamuoyuna duyuruldu.

Fazilet: ‘Sürdürülebilir kalkınma fakat bayanların ekonomik güçlenmesiyle mümkün’

KAGİDER Lideri Emine Fazilet
, yaptığı konuşmada şunları söz etti:

“Sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik büyüme lakin ve lakin bayanların iktisatta güçlenmesi ile sağlanabilir. Dünyada kamu ihalelerinin yalnızca 1’inden bayan tedarikçiler hisse alıyor… Maksadımız hayata geçirdiğimiz platform ve taşınabilir uygulama ile bayan girişimcilerin eser ve hizmetlerinin ulaşılır olması ve bayanların işlerini büyütmelerini sağlamak. Daha fazla bayan girişimciye ulaşmak ve uygulamayı yaygınlaştırmak için verilen tüm takviyeler ülkemizin bugününe ve yarınına epey kıymetli katkılar… Şişli Belediyesi nezdinde çağdaş bir mahallî idare anlayışı ile iş birliği yapmaktan ve bu çalışmaların muvaffakiyete ulaşması yolunda kuvvetli bir ortak bulmaktan fazlaca mutluyuz”

“Şişli Belediyesi olarak bayanın toplumda güçlenmesi için çalışıyoruz”

KAGİDER ile olan iş birliği merasiminde bir konuşma yapan Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin, “Bugün burada fazlaca kıymetli bir iş birliği protokolünü imzalamak üzere toplandık. Toplumda hanımın güçlenmesine katkı sağlamak emeliyle KAGİDER ile birlikte alana iniyoruz. Bayanların güçlenmesi için yaptıkları çalışmalarla tanınan bu saygın isimlerle bugün bir ortada olmamız tesadüf değil. Şişli Belediyesi olarak biz de bayanın toplumda güçlenmesi için çalışıyoruz” dedi.

Keskin, kelamlarına şöyle devam etti:

“Sosyal Mutfağımız, Dikimevimiz, Mahalle Mutfağımız ve yakında hizmet vermeye başlayacak Besin Bankamızda ortalarında göçmenlerin de olduğu 30’un üzerinde bayanı istihdam ettik. Bu merkezlerimizde aşçılık, dikim ve güçlü besin alanlarında eğitimler veriyoruz. Eğitimler sonunda sertifikalarını alan bayanlar, donanımlı bir biçimde iş arıyor, çalışma hayatına daha ehil katılıyorlar. Bu hizmetlerimizle bayan kooperatiflerini de ayrıyeten destekliyoruz.

Bayanları, yalnızca ekonomik alanda değil şiddet karşısında da güçlendiriyoruz. Geçen yıl Kasım ayında Bayan Müracaat Merkezimizi açtık. Bayanlar Merkezimizde İstanbul Barosu avukatlarından hukuksal takviye alıyorlar. Öte yandan geçtiğimiz günlerde Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu ile iş birliği ortasında Şişli’de “Acil Yardım Hattı”nı da kurduk. Artık de imzaladığımız bu protokolle KAGİDER’in geliştirdiği “Ticaretin Kadınları” web portalının güçlenmesi için kararlılıkla çalışmaya başlayacağız.

“Türkiye’nin dört bir yanındaki bayan girişimcilere ulaşacağız”

Türkiye’deki bayan girişimcileri, bayan üreticileri ve bayan kooperatiflerini tıpkı çatı altında toplayan, “Ticaretin Kadınları” web portalını yalnızca Şişli’de değil, İstanbul ve Türkiye’de tanıtmak saha çalışmalarının birinci değerli adımını oluşturacağına vurgu yapan Keskin, “Bu süreçte daha fazla bayanın, ‘Ticaretin Kadınları’ web portalına kayıt yaptırması için gerekli tüm çabayı göstereceğiz. Şişli Belediyesi olarak eser ve hizmet alımlarımızı yaparken, “Ticaretin Kadınları” web portalını kullanacağız. bu biçimdece Şişli’den Anadolu’ya, Türkiye’nin dört bir yanındaki bayan girişimcilere ulaşacağız. Tedarikçilerimiz içinde daha fazla bayan işletmesi olmasını gözeteceğiz” formunda konuştu. Keskin, bu hususta şunları söylemiş oldu:

Satın almada nazaranvli çalışanlarımız, kamu alımlarında bayan iştirakini artırmak için “KAGİDER’in eğitimlerine katılacak. Bu eğitimlerle kalıpları kırarak eşitlikçi bir kurum kültürü oluşturacağız. KAGİDER ile bir arada yürüteceğimiz bu çalışmayla ülkemize “örnek bir model” olacağız.

En son maksadımız ise ilgili yasal mevzuatın değişmesi. Tüzel alanda kurumsal ilgilerin geliştirilmesi ve aktif halde sürdürülmesi için çalışmaya bir daha ihtimamla devam edeceğiz”

“Sistem bayanların karşısına cam tavanlar çıkarıyor”

İş dünyasında sistemin, bayanların karşısına daima görünmez pürüzler, “cam tavanlar” çıkardığını da belirten Keskin, kelamlarına şöyleki devam etti:

“Biz bu iş birliğimizle bu cam tavanları, bayanların önündeki görünmez mahzurları tek tek ortadan kaldırma hedefi taşıyoruz. Biz, bayanlar güçlendikçe, toplumun güçleneceğini, ülkemizin güçleneceğini, dünyanın daha yaşanabilir bir yer olacağını biliyoruz. Bütün hasretimiz de bütün idealimiz de bu. KAGİDER idaresine ve tüm KAGİDER takımına, İstanbul Barosu Lider Yardımcısı Avukat Sayın Nazan Moroğlu’na, Türkiye Belediyeler Birliği Lideri olarak bu çalışmaya kıymetli katkılar sunan Sayın Fatma Şahin’e, bu iş birliğinin hayata geçmesi için canla başla takviye veren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

KAGİDER İdaresi ile bir arada İstanbul Büyükşehir ve ilçe belediyelerimiz başta olmak üzere, öbür kentlerdeki belediye liderlerini bu iş birliğine dâhil etmek için ziyaret etmek konusunda kararlıyız. Sözlerimi noktalarken tüm belediye liderlerimizi, bayan girişimcilere daha fazla dayanak vermeye çağırıyorum. Bayanların problemlerinin hamasi telaffuzlarla değil, koşulları bayanların lehine döndürerek çözebileceğimize inanıyorum. Biz bu işe “kadından almalı, memleket kazanmalı” diyerek başladık. Artık ise kadınlarımızla bir arada ülkemizin tüm bayanları için alandayız. Ben Şişli Belediye Lideri olarak, bayan meslektaş başkanlarımla birlikte bu yola, büyük bir memnunlukla ve inançla çıkıyorum. Umarım bütün Türkiye’ye örnek olur”

“İki kurumu da tebrik ediyorum”

Toplantıya, imajlı bir bildiri gönderen Türkiye Belediyeler Birliği Lideri Fatma Şahin ise şu biçimde konuştu:

“Kadından almalı, memleket kazanmalı. Bu kıymetli protokolde KAGİDER Lideri, Şişli Belediye Liderimizi tebrik ediyorum. Kıymetli bir başlangıç, devamını diliyorum. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Biz; eğitimde, sıhhatte ve istihdamda evvel bayan dedik. Bayan girişimciliğinin arttırılması için çalışma yaptık. Bugün, bu protokolle birlikte bayanlarımızın kamu ihalelerinden daha kuvvetli bir biçimde istifade etmeleri için büyük bir eğitim çalışması yapılacak, değerli bir model çalışması yapılacak. Bu çalışmada emeği geçen iki kurumumuzu da tebrik ediyorum. Belediyeler Birliği Lideri olarak bunun yakın takipçisi olacağımı söz ediyor, hepinizi sevgi ve hürmetle selamlıyorum”

224 dernek 1200’den çok bayan teşebbüsçü

KAGİDER’in koordinatörlüğünü yaptığı, Bayan İşveren ve Endüstriciler Derneği (KAİSDER) ve Bursa İş Bayanları ve Yöneticileri Derneği (BUIKAD) paydaşlığında yürütülen, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafınca finanse edilen “İş Dünyasında Bayan İletişim Ağı” projesi kapsamında hayata geçirilen ‘Ticaretin Kadınları’ portalı ve taşınabilir uygulamasına, Türkiye genelinde toplam 224 bayan teşebbüsçü derneği ve 1200’den çok bayan teşebbüsçü kayıtlı bulunuyor.

Bayan teşebbüsçüler için teşebbüsçü takviyeleri hakkında bilgiler, etkinlikler, rol model öyküleri ve kamu ihalelerinin linkleri üzere tüm gerekli bilginin bulunduğu Ticaretin Bayanları portalı ve taşınabilir uygulamasında kent, dal, eser ve firma bazlı aramalar yapılarak bayan girişimcilerin eser ve hizmetlerine süratlice ulaşmak mümkün. Uygulamaya kayıtlar ise hala devam ediyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı